Občinski svet Občine Škofja Loka je na 9. redni seji v četrtek, 7. decembra 2023, soglasno podprl predlog za postavitev treh novih spominskih obeležij v Aleji zaslužnih Ločank in Ločanov.

Obeležja v Aleji bodo dobile: Katarina (Marija) Majhnič, prof. dr. Aleksandra Kornhauser Frazer in Štefanija (Štefka) Križnar. Četrti predlog, ki ni dobil zadosti točk, je bil prof. Ivan Dolenec.

Na ocenjevanju prejetih predlogov je Majhničeva prejela 38 točk, Kornhauserjeva 31 točk, Križnarjeva 26 točk in Dolenec 24 točk. Dolenec je praznih rok ostal, ker edini ni prejel 7 točk na podlagi spola.

Spominsko obeležje Katarini (Mariji) Majhnič je predlagalo Prosvetno društvo Sotočje Škofje Loka, Aleksandri Kornhauser Frazer in Štefaniji (Štefki) Križnar pa Zavod Tri Škofja Loka.

Kdo pravzaprav so velike Ločanke?

Katarina Marija Majhnič je bila dolgoletna predstojnica uršulinskega samostana (njeno delovanje je pečat pustilo zlasti pri obnovitvenih delih na zgradbah, pospeševanju vzgojno-izobraževalnega poslanstva uršulink in poživitvi redovnega duha in duhovnega življenja samostanske skupnosti) in je predstavnica vseh uršulink, loških in slovenskih, ki so s svojim delovanjem vplivale na verskem, vzgojnem, izobraževalnem in kulturnem področju ne le v Škofji Loki z okolico, temveč tudi širše.

Aleksandra Kornhauser Frazer je bila vrhunska znanstvenica, kemičarka in pedagoginja. Leta 1981 je postala direktorica Mednarodnega centra Unesca za kemijske študije, na strokovnem področju pa je opravljala številne funkcije v domačih in tujih inštitucijah in organizacijah. V 70. letih se je podala v politiko, a ob tem ostala profesorica na univerzi. Leta 1970 je postala podpredsednica Izvršnega sveta Skupščine SRS. Leta 1988 je bila izbrana za eno prvih članic Evropske akademije v Londonu.

Štefanija Križnar je bila zdravnica pediatrinja, zaslužna za vzpostavitev pediatrije na Loškem. Otroški dispanzer je razvila do te mere, da je postal učni model za OZN za dežele v razvoju. Organizirala je register in ambulanto za otroke z razvojnimi motnjami s Škofjeloškega, kar je izrednega pomena za načrtovanje dela zdravnikov in splošno evidenco. V sodelovanju z meteorološkim zavodom je opravila tudi večletno raziskavo o pojavu obstruktivnih bronhitisov pri otrocih na Loškem.

Vir: Občina Škofja Loka

Foto: Muzejsko društvo Škofja Loka

Povzel: Janez Porenta