Bralec me je opozoril na današnji članek na portalu 24ur o tem, da je že vsak peti delavec v Evropski uniji izpostavljen rakotvornim snovem na delovnem mestu, za »poklicnim« rakom pa letno umre 446 Slovencev. Sogovornica, dr. Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa na UKC Ljubljana, poudarja, da je zdajšnja industrijska onesnaženost bistveno bolj prikrita kot nekoč, težavo pa vidi v tem, da je neka tovarna sama zadolžena za nadzor nad svojimi izpusti. V tem kontekstu Fikfakova omenja tudi Škofjo Loko.

Formaldehid – izjemno nevarna snov

»V članku lokalnega časopisa sem zasledila izjavo, da v Škofji Loki ni hiše, kjer ne bi bilo raka. Izkazalo se je, da na tem območju neka tovarna spušča v zrak formaldehid, ki je po njihovih meritvah v dovoljenih mejah in v skladu z izdanim okoljevarstvenim dovoljenjem,« izpostavlja Fikfakova in opozarja, da je to izjemno zaskrbljujoče, saj je formaldehid (vmesni produkt pri izgorevanju metana in drugih ogljikovih spojin, najti ga je možno denimo v gozdnih požarih, izpušnih plinih avtomobilskih motorjev in tobačnem dimu) izjemno nevarna snov. »Po IARC klasifikaciji rakotvornih snovi, ki se je zdravniki v največji meri poslužujemo, je formaldehid v prvi skupini, zato zanj seveda ni varne meje. A v naši okoljski zakonodaji sploh ni opredeljen kot rakotvorna snov, kot tudi ne kremenčev pesek ali leseni prah,« končuje Fikfakova in še navede, da je bilo lani v Sloveniji v zrak izpuščenih skoraj štiri tone emisij tega nevarnega plina.

Članek na portalu 24ur si lahko preberete TUKAJ, članek na portalu Siol, ki govori o obolevnosti za rakom na Godešiču, pa TUKAJ.

Foto: Zelena Slovenija

Avtor: Janez Porenta