Tine Radinja, župan Škofje Loke:

»Za tako velik projekt, kot je Vrtec Kamnitnik, so štiri leta od začetka načrtovanja do uporabnega dovoljenja in do otrok, ki bodo v ponedeljek napolnili to stavbo, res kratko obdobje. To je možno ob srečni roki izbire res kakovostnih partnerjev, sodelavcev v projektu – od projektantov do izvajalskih firm, nekaj tudi sreče z razpisi. Pa vendar je predvsem posledica zagnanega dela celotne ekipe tako na strani občinske uprave kot Vrtca Škofja Loka. Izjemno sem hvaležen vsem, ki so sodelovali v tem projektu.

Demografija je v Škofji Loki še vedno stabilno dobra. Prebivalstvo počasi, toda vztrajno narašča, predvsem pa se še vedno rojeva precejšnje število otrok. Tako demografski oziroma naravni prirast v naši občini kot nekaj priseljevanja vplivata na to, da potrebe po vrtcu so in bodo. Tudi projekcije za prihodnja leta, desetletja so za Škofjo Loko ugodne, kar pomeni, da bomo potrebovali še kakšno investicijo tudi v vrtce.

Vrtec Kamnitnik sam po sebi ne bo pokril vseh potreb po vrtcih v občini Škofja Loka, četudi je velik, tudi v Sloveniji eden večjih vrtcev, ki se je zgradil. Vseeno pa potrebe so in obstajajo že danes.

Vrtec Kamnitnik bo v celoti nadomeščal enoto Čebelica, s katero smo začasno skoraj desetletje gostovali v dijaškem domu. Ker so prostori v nadstropjih manj primerni, je kakovost tukaj lahko veliko boljša.

Parkirni režim v vojašnici se na račun vrtca ne spreminja. Vrtec ima svoja parkirišča, ki so namenjena staršem, ki pripeljejo otroke, in dostavi, sicer pa ne. Predvsem pa si želim tako za vrtec kot za osnovne šole in za celotno mesto, da bi čim bolj uporabljali alternativne oblike prevoza in tudi v šolo prišli peš ali s kolesom, ker to ne zgolj razbremenjuje naš promet, temveč je predvsem zdravo in koristno za naše otroke.

Vrtec je skoraj nič-energijski, kar je tudi posebnost med tako velikimi javnimi zgradbami v Sloveniji. Verjamem, da je eden prvih, zgrajenih na tak način, kar bo prineslo nizke stroške obratovanja, predvsem pa kakovost bivanja in dela v njem.

V zadnji, izvedbeni fazi ne bi – ko zdaj gledam nazaj – ničesar storil drugače. Dejstvo pa je, da smo tu prišli na že izdelan OPPN, ki je določal povsem natančno mikrolokacijo vrtca znotraj vojašnice. Ob bolj prostih škarjah v roki bi se dalo kaj zapeljati tudi drugače, ampak ne – v ključnih trenutkih, ko je kaj viselo na nizki, smo se odločali prav, danes pa lahko vidimo tudi rezultat tega.«

Janja Bogataj, ravnateljica Vrtca Škofja Loka:

»Iskreno rečeno: vzhičeni smo jaz osebno in vsi zaposleni. Priložnost v novem vrtcu bo dobilo 15 vzgojiteljic in morda nekaj več pomočnic vzgojiteljic, sicer pa imamo – za pozneje – v Vrtcu Škofja Loka tak sistem, da vzgojitelji(ce) med šolskimi leti rotirajo. Tu bo tudi več prostora, imeli bomo lahko več strokovnih srečanj, izobraževanj, tako da bo ta prostor vedno odprt za vse. Tu bomo uredili tudi strokovno knjižnico in bo nekakšno središče našega medsebojnega sodelovanja, različnih strokovnih razprav, strokovnega druženja …

Zelo sem naravnana k temu, da se prostor odpira, otroci različnih oddelkov se že zdaj družijo med seboj, tu pa se bomo v prihodnosti tako dogovorili, da bomo za kakšen dan zamenjali igralnice in bodo bogastvo tega arhitekturnega presežka lahko okusili tudi otroci drugih enot našega vrtca.

Selim se tudi jaz, verjetno nekaj domotožja bo. Doslej smo imeli pisarne urejene na različnih lokacijah, dodana vrednost novega vrtca bo, da bomo vsi na enem mestu, da bo tudi naše sodelovanje lahko učinkovitejše in hitrejše. Res pa je, da so bile naše pisarne majhne, tako da bo nekaj prilagoditev še potrebnih, bistveni pa smo ljudje, ki bomo sem prinesli svojo energijo, svojo dušo, in prepričana sem, da nam tu ne bo manjkalo ničesar.

Osrednja kuhinja je naš največji dosežek, ker je v zgodovini Vrtca Škofja Loka niso imeli še nikoli. Tokrat pa so mi projektanti rekli, da imamo grajenega mercedesa. Verjamem, da nam bo kuhinjski mercedes dovoljeval, da bomo pripravljali najboljšo hrano za otroke, maksimalno izkoristili zmogljivosti – 1300 obrokov lahko pripravi ta kuhinja – in da bo tudi ekipa, ki bo pripravljala prehrano, uigrana, sodelovalna, in bomo lahko v največji meri vključevali prehrano iz domačega, lokalnega okolja.

Ta trenutek imamo v Vrtcu Škofja Loka vpisanih 900 otrok, pozneje – s 1. decembrom – se nam jih bo pridružilo še 54, zaposlenih pa bo približno 170. Smo kar velika organizacija, po moji oceni med večjimi v Škofji Loki. Ravno zato, ker smo imeli dolga leta čakalni seznam za odklonjene otroke, je Občina Škofja Loka našla posluh. Z novimi prostori rešujemo kapacitete za vsaj 54 otrok, ta trenutek lahko povem, da se je čakalna vrsta izrednega vpisa izpraznila. Kaj bo prinesel čas, bomo pa videli marca prihodnje leto.

Enota Čebelica bo zaprla vrata v soboto, ko se bodo strokovni delavke in delavci preselili in tu uredili prostore za ponedeljek, ko bodo pričakali starše in otroke. Danes je zadnji dan, ko so strokovni delavke in delavci tam (v Čebelici), pripravili so si praznovanje, slavje. Kljub temu, da smo si dolga leta želeli, da bi ta prostor zapustili, so mi delavke danes povedali, da jih je obšla tesnoba, saj so tudi dosedanji prostor vzele za svojega. Toda glede na tukajšnje prelepo okolje in prestiž pedagoškega dela verjamem, da bo domotožje že danes zvečer mimo.

Vzgojitelji so po naravi zelo iznajdljivi ljudje in ne potrebujejo nobenega urnika, v veselje mi bo, če se bodo izgubljali po tej novi hiši, to pomeni, da bodo raziskovali, da bodo imeli nemiren duh v sebi, kar bo zame sporočilo, da so pravi ljudje na pravem mestu.«

Besedilo in foto: Janez Porenta