Jutri, v četrtek, 23. januarja 2020, bodo ob 17. uri v Aleji zaslužnih Ločank in Ločanov na Šolski ulici v Škofji Loki slavnostno odkrili doprsni kip Mariji Bračko, zdravnici in izjemni osebnosti, ki je postavila temelje organiziranemu zdravstvu v Škofji Loki.

Kdo je pravzaprav bila prva ženska, ki je našla mesto v škofjeloški Aleji? Rodila se je 12. septembra 1914 v kmečko-trgovski družini s trinajstimi otroki v Češnjici pri Železnikih, umrla pa tik pred dopolnjenim 90. letom, avgusta 2004.

Marija Bračko se je po opravljeni gimnaziji vpisala na ljubljansko Medicinsko fakulteto, nato pa študij nadaljevala v Beogradu, kjer je leta 1939 diplomirala. Po selitvi ne Dunaj je tam leto in pol specializirala pediatrijo. Je prva ženska iz Selške doline, ki je doštudirala medicino in se zaposlila kot zdravnica.

Poklic zdravnice v Škofji Loki je začela opravljati leta 1945, ko sta na Škofjeloškem delovala samo dva zdravnika. Delo je potekalo v telo skromnih in zahtevnih razmerah, primanjkovalo je zdravil in sanitetnega materiala, delovnik je trajal od jutra do večera in se pogosto podaljšal tudi v noč.

Bračkova je skrbela za zdravje vseh ljudi, ne glede na njihovo starost. Vsak dan je sprejela do sto bolnikov in jih obiskovala tudi na domu. S svojim delom in pobudo je spodbudila gradnjo novega zdravstvenega doma v Škofji Loki, ki se je začela leta 1946 in zaključila šest let pozneje.

Postala je prva upravnica novega zdravstvenega doma in v njem pridobila tudi rentgen, laboratorij, zobozdravstvene in specialistične usluge ter reševalno službo. Do leta 1979 je opravljala tudi delo zdravnice v škofjeloškem Centru slepih in slabovidnih.

Bračkova je postavila trdne temelje škofjeloškemu osnovnemu zdravstvu, v stroki pa je bila cenjena zaradi svoje strokovne razgledanosti in organizacijskih sposobnosti. Upokojila se je leta 1975. Za svoje delo je prejela številna priznanja in leta 1992 postala tudi častna občanka Občine Škofja Loka.

Foto: Gorenjci/Zdravniški vestnik

Avtor: Janez Porenta