Bo Škofja Loka trinajsta slovenska mestna občina, druga – za Kranjem – na Gorenjskem?

Poslanec NSi Mihael Prevc, nekdanji dolgoletni župan Železnikov, je namreč v začetku tedna v zakonodajni postopek v državnem zboru vložil predlog novele zakona o ustanovitvi občin in o določitvi njihovih območij, po katerem bi Škofja Loka, ki po njegovem mnenju izpolnjuje zahtevane pogoje po zakonu o lokalni samoupravi, dobila status mestne občine.

Prevc je predlog novele zakona poslal državnemu zboru v obravnavo in sprejem po skrajšanem postopku, »saj gre za manj zahtevne spremembe in dopolnitve zakona«. Med razlogi za ustanovitev mestne občine Škofja Loka je Prevc navedel, da:

  • je mesto Škofja Loka upravno, gospodarsko, kulturno, socialno in geografsko središče širšega škofjeloškega ozemlja,
  • je mesto Škofja Loka gospodarsko središče z izjemnim razvojnim potencialom,
  • je občina Škofja Loka stičišče transportnih poti in vstop v regijo,
  • je mesto Škofja Loka center kulturnega in družbenega dogajanja za širšo regijo,
  • je mesto Škofja Loka izobraževalno, socialno in zdravstveno središče,
  • je mesto Škofja Loka upravno središče za širšo regijo.

Zakon o lokalni samoupravi v 16. členu določa, da se lahko občini dodeli status mestne občine, če je na njenem območju mesto z najmanj 20.000 prebivalci in 15.000 delovnimi mesti ter je gospodarsko, kulturno in upravno središče širšega območja. V občini Škofja Loka po zadnjih podatkih (druga polovica leta 2021) živi 23.535 prebivalcev, delovno aktivnih jih je 10.316.

Po številu prebivalcev med mestnimi občinami bi se Škofja Loka uvrstila na 10. mesto, pred Ptujem, Mursko Soboto in Slovenj Gradcem. V letu 2019 je na območju občine delovalo 2220 podjetij, povprečna mesečna bruto plača pa je primerljiva z državno – 1830,19 evra.

Za osvežitev spomina: Škofja Loka si je tudi že v preteklosti prizadevala pridobiti status mestne občine, a jo je slovenska vlada – enako kot še drugih 9 občin kandidatk (Brežice, Domžale, Idrijo, Jesenice, Kamnik, Krško, Piran, Radovljico in Ravne na Koroškem) – 2. julija 2009 zavrnila.

Besedilo in foto: Janez Porenta

Vir: DZ RS