Civilna iniciativa »Loka, mesto vseh«, v kateri je moči združilo skoraj 1000 Ločank in Ločanov, ki nasprotujejo izgradnji male hidroelektrarne (MHE) pod Hudičevo brvjo v Škofji Loki, je danes sporočila, da ji je Upravna enota (UE) zavrnila vlogo stranskega udeleženca v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, kar pomeni, da njene pripombe (še vedno) niso obravnavane.

»Zato smo v roku vložili pritožbo na UE, ki je po predpisih pritožbo odstopila Ministrstvu za okolje in prostor, ki jo bo tudi obravnavalo. UE smo v pritožbi očitali, da bi nas morala obravnavati po gradbenem zakonu kot drugo osebo, ki ima pravne pravice in koristi, prav tako bi nas morala UE obravnavati tudi po zakonu o upravnem postopku, česar pa ni storila,« opozarjajo v civilni iniciativi.

Njihove pripombe, ki so jih oddali skupaj z vlogo za pridobitev statusa stranskega udeleženca v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, so namreč po njihovem jasno izkazovale njihov pravni interes. Hkrati pa tudi pripravljajo nov zahtevek na Upravno enoto, v katerem podrobneje pojasnjujejo njihove pravne pravice in koristi, ki bodo dopolnjevale že oddane pripombe. V vmesnem obdobju jim je UE tudi zavrnila pridobitev informacij o projektu, ki so jih zahtevali na podlagi informacij javnega značaja.

»Ker nas UE sistematično zavrača in tako javnosti ne priznava pravice do obveščenosti o načrtovanem posegu v prostor in udeležbe pri odločanju in dostopu pravnega varstva v okoljskih zahtevah, in ker UE (zaenkrat) ne upošteva naših pravnih pravic in koristi, se v nadaljevanju tudi povezujemo z nevladno organizacijo Lutra, Inštitutom za ohranjanje naravne dediščine, ki je tudi že oddala vlogo za pridobitev stranskega udeleženca v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za MHE Puštal. Verjamemo, da bomo skupaj močnejši,« dodajajo v iniciativi »Loka, mesto vseh«.

Ponovno izpostavljajo, da so v boju proti tovrstnemu načrtovanju MHE Puštal z Občino Škofja Loka zavezniki. Sistem pridobivanja gradbenega dovoljenja za MHE namreč dopušča, da lahko investitor poseg načrtuje mimo Občine. Je pa Občina lastnica enega od zemljišč, ki jih investitor nujno potrebuje za gradnjo in vzdrževanje MHE, zato ima Občina samodejno vlogo stranskega udeleženca in je tudi uspela razveljaviti že pridobljeno gradbeno dovoljenje, saj investitor nima pravice graditi na občinskem zemljišču.

»Kljub temu investitor znova poskuša pridobiti gradbeno dovoljenje na način, da projekt razdeli v dve fazi in pridobiva gradbeno dovoljenje samo za prvo fazo, v kateri Občina nima svojih zemljišč. Investitor pri tem ne upošteva faze gradnje MHE, za katero je nujna izvedba tudi druge faze, ki pa ni predmet pridobivanja gradbenega dovoljenja. Očitno ima zakonodaja vrzeli, ki omogočajo, da investitorji spretno krmarijo znotraj predpisov in izigravajo javni interes in pravico javnosti do obveščenosti,« še pojasnjujejo v civilni iniciativi.

Zato morajo, dodajajo, kot civilna družba opozarjati tudi na sistemske napake. »Nikoli se namreč ne bi smelo zgoditi, da se s slabimi projekti izigrava Občino in prebivalce ter škoduje okolju,« so svoji današnji zapis na družbenem omrežju končali v Civilni iniciativi »Loka, mesto vseh«. Spomnimo: pogoj za priznavanje vloge stranskega udeleženca, kar so z dopisom storili že konec poletja in to podkrepili z 938 podpisi prebivalk in prebivalcev.

Vir in foto: FB Loka, mesto vseh

Povzel: Janez Porenta