Rdeči križ SlovenijeObmočno združenje Škofja Loka vabi še danes, v torek, 20. julija, in jutri, v sredo 21. julija 2021, na krvodajalsko akcijo v Škofji Loki, ki bo v prostorih Osnovne šole Škofja Loka – Mesto. Pokličete lahko in se naročite na darovanje krvi vsak dan od 7. do 15. ure na telefonske številke 051/389-270 ali 051/671-147 ali 030/716-796.

Krvodajalstvo je nepogrešljivi del transfuzijske službe, ki se mora kot del zdravstvene dejavnosti izvajati nepretrgoma. Od lanskega marca dalje se krvodajalske akcije izvajajo skladno s priporočili o varnem zbiranju krvi. Krvodajalci so vabljeni na odvzem prek sms-vabil, lahko pa pokličejo in se naročijo sami. S predhodnim klicem se preverijo pogoji za darovanje in doreče datum z uro odvzema. Ob prihodu na odvzem se spet preveri ustreznost za darovanje in izmeri telesna temperatura.

Kdo lahko daruje kri?

Kri lahko daruje vsaka oseba dobrega zdravja med 18. in 65. letom starosti, ki tehta vsaj 50 kilogramov, moški na vsake 3 in ženske na vsake 4 mesece. Krvi ne smejo nikoli darovati osebe, okužene z virusom HIV, in njihovi spolni partnerji, osebe, ki so si kadar koli vbrizgavale droge, osebe, ki za spolne odnose prejemajo plačilo ali drogo, osebe, okužene z virusom zlatenice (hepatitis B in C) in moški, ki so imeli spolne odnose z drugimi moškimi.

Ob vsakem obisku odvzema krvi mora imeti darovalec s seboj osebni dokument (osebno izkaznico, potni list …), ki ga predloži ob vpisu. Po vpisu mu bodo preverili koncentracijo hemoglobina v krvi in mu ob prvem obisku določili orientacijsko krvno skupino AB0. Skupaj bodo pregledali medicinski vprašalnik in mu izmerili krvni pritisk. Na podlagi opravljenih meritev in medicinskega vprašalnika se odločijo o primernosti za darovanje krvi. Odvzem traja od 5 do 1o minut in praviloma ni boleč. Vbodno mesto naj ostane previto s kompresijskim povojem vsaj 2 uri po končanem odvzemu.

Kako ravnati na dan odvzema?

Po odvzemu darovalec v jedilnici ob prigrizku počaka vsaj 20 minut, da se prepričajo o njegovem dobrem počutju po odvzemu. Na dan odvzema krvodajalcem svetujejo počitek in odsvetujejo težje telesne napore – športne aktivnosti, težje delo, delo na višini, potapljanje, maraton … Priporočajo, da poskrbite za večji vnos tekočin in počitek. Telo nadomesti celice v nekaj dneh po odvzemu, tekočino pa že v nekaj urah po odvzemu.

Neželeni učinki darovanja krvi so redki. Pojavi se lahko omotica, vrtoglavica, slabo počutje, včasih tudi izguba zavesti/kolaps. Ti učinki so prehodni in običajno po ustrezni oskrbi krvodajalca (namestitev v ležeči položaj z dvignjenimi nogami, počitek, nadomeščanje tekočine …) povsem izzvenijo. Na mestu vboda v žilo lahko nastane podplutba ali drugi redki lokalni zapleti (poškodba živca, tromboflebitis, punkcija, arterije …).

Vir: RKS – OZ Škofja Loka

Foto: OZRK Žalec

Povzel: Janez Porenta