Minuli petek je na kranjskem okrožnem sodišču stekla obravnava 1,6 milijona evrov vredne odškodninske tožbe proti Občini Škofja Loka, ki je leta 2010 podpisala pogodbo z družbo Era za izgradnjo novega trgovskega centra, a projekt ni bil izpeljan, ker Občina – po navedbah tožnikov – ni zagotovila ustrezne dovozne ceste za gradnjo, je poročala STA.

Pred poldrugim desetletjem so v Škofji Loki v okviru urejanja Kapucinskega predmestja načrtovali gradnjo trgovskega centra s tržnico. Investitor naj bi bila družba za upravljanje, financiranje in storitve Era, kot lastnik zemljišč je bila vključena tudi družba za investicije in inženiring Evolta. Občina je za potrebe prihodnjega trgovskega objekta z investitorjem leta 2010 sklenila pogodbo o komunalnem opremljanju Kapucinskega predmestja, a naj bi jo po mnenju tožnikov prekršila.

Po besedah odvetnika podjetja Era v stečaju Matjaža Matjašeca je v gradbenem dovoljenju, ki ga je pridobila Era kot investitor, izrecno pisalo, da se gradnja lahko začne šele, ko bodo zagotovljene dovozne poti, ki pa jih Era ni mogla urediti, saj zemljišča niso bila v njeni lasti, Občina pa se je zavezala, da jih bo uredila ona.

Ker se to ni zgodila, gradnja ni mogla steči, s čimer je Občina po mnenju tožnikov kršila pogodbene obveznosti in do izgradnje centra ni prišlo. Era in Evolta sta zato že leta 2018 zoper Občino Škofja Loka vložili tožbo, s katero terjata 1,6 milijona evrov odškodnine. Višina zahtevka izhaja iz razlike vrednosti zemljišč, vložka v pripravo projekta in izgube prihodkov, je poročala STA.

Na Občini Škofja Loka odškodninsko tožbo v celoti zavračajo, saj po njihovem do realizacije projekta ni prišlo zaradi razlogov na strani investitorja in ne zaradi domnevne kršitve pogodbe o komunalnem opremljanju s strani Občine, o čemer bo na sodišču pričal tudi župan Tine Radinja, ki je bil v času sklepanja aneksov podžupan in je dejavno sodeloval pri dogovorih.

Kljub tožbi, vloženi že leta 2018, je do prve obravnave na sodišču prišlo šele minuli teden. Ob stečaju Ere so se namreč pojavile procesne dileme, kdo je lahko tožnik. Terjatev je namreč prevzelo podjetje A.Vital svetovanje in storitve, ki je želelo v pravdo vstopiti kot tožnik, kar pa sta prvostopenjsko in višje sodišče zavrnila.

Medtem se želi Evolta – čemur pa Občina Škofja Loka zaradi plačila stroškov postopka nasprotuje – iz tožbe umakniti, saj bi bila njena terjatev posledica odložnega pogoja v zvezi z zemljiščem, ki pa ni bil izpolnjen. Tako Era in Evolta zaenkrat ostajata tožnika, A.Vital pa se jima je pridružil kot intervenient. Tako se lahko tisti, ki ima pravni interes v pravdi, ki teče med drugimi, pridruži stranki.

Po besedah sodnice Jasne Levc Uršič na obravnavi bo sodišče z odločitvijo o spremembi tožbe, ki ji tožena stranka nasprotuje, še počakalo. Po njenem se v zadevi odpira več pravnih vprašanj, glede vsebine pa jo najprej zanima, ali je bila neurejena dovozna pot dejanski razlog, da gradnja trgovskega centra ni stekla, saj bo to podlaga za odločitev o temelju tožbe.

Tožnikom je zato naložila predložitev finančne konstrukcije za izvedbo projekta v dveh mesecih. »Če finančna sredstva niso bila zagotovljena, je to morda razlog, da projekt ni bil izveden, in ne to, da ni bil zagotovljen transport do gradbišča. Če je investitor imel finančna sredstva, pa bo treba razlog za neizvedbo projekta poiskati drugje,« je po poročanju STA o nadaljevanju sodnega postopka povedala sodnica. Prihodnja obravnava je predvidena septembra.

Vir: STA

Foto: Občina Škofja Loka

Povzel: Janez Porenta