V mednarodnem projektu skupnostne znanosti »Pirati plastike – dajmo Evropa!« sodelujejo tri države, predsedujoče Svetu Evropske unije v letih 2020 in 2021, v njem pa se zavzemajo zlasti za čista morja, oceane, reke in naravo, ki jih obdaja. V boj proti onesnaževanju s plastičnimi odpadki, za čiste vode in ohranjanje naravnih virov za prihodnje generacije se je vključila tudi škofjeloška OŠ Cvetka Golarja.

Šestošolci in osmošolci so se z mentoricama Petro Kalan in Petro Kavčič že oktobra podali na obrežje reke Sore in ram ugotavljali, koliko plastike je v njej. Takole je na šolski spletni strani zapisal osmošolec Ammar Kaltak:

»Prvi dan smo iskali makro- (večje) in mikro- (manjše) koščke plastike. To smo storili tako, da smo s Suškega mostu v reko spustili mrežo z majhnimi luknjami, da bi tako ujeli makro- in mikroplastiko. Mreža je bila eno uro v vodi, mi pa smo ta čas raziskovali na obrežju reke. Opazili smo, da je obrežje močno poraščeno z dresnikom in da se je težko prebiti do vode.

Pri naslednji nalogi smo se razdelili v tri skupine: s pomočjo sita smo presejali nekaj mivke. Razen manjših odpadkov v njej nismo našli koščkov plastike, kar je pravzaprav pohvalno. Ko smo se vračali, smo iz reke Sore potegnili mrežo, v katero se je ujelo nekaj listja, večjih delcev plastike pa nismo ujeli. Mrežo smo nato posušili in poslali v analizo na Morsko biološko postajo Piran.

Drugi dan smo ob reki nabrali približno 7 kg odpadkov. Razvrstili smo jih v skupine: plastika, steklo, papir, drugi odpadki. Plastike za enkratno uporabo ni bilo veliko, šokirali pa so nas kozarci za sadno kupo, ki so bili pod drevesom ob reki, čeprav je zabojnik za steklo nedaleč stran. Tudi vreča s smetmi, ki smo jo opazili prvi dan (ostanki piknika), je bila naslednji dan odstranjena. Med odpadki so prevladovali steklovina in pločevinke, kar potrjuje dejstvo, da se ob reki ljudje radi zadržujejo. Bolj žalostno pa je spoznanje, da za seboj ne znajo pospraviti.

Po končanem raziskovanju smo pobrali zbrano, vse zapisali in dokumentirali tudi s fotoaparatom ter se odpravili domov. Čeprav nam podatki niso všeč, se moramo zavedati, da se narava ne onesnažuje sama, temveč jo mi. Rezultati analize nam bodo pokazali, koliko mikro- in makroplastike se nahaja v naši reki Sori.«

Zakaj o tem pišem danes? Ker je prav danes, 8. decembra 2021, v sklopu Meseca znanosti potekal zaključek projekta »Pirati plastike – dajmo Evropa!«, ki je v enem letu več kot 1400 učencev in dijakom 100 slovenskih šol približal skupnostno znanost in problematiko onesnaževanja s plastiko. Z mikroplastiko je po trenutnih rezultatih onesnaženih več kot tri četrtine analiziranih rek. Več TUKAJ.

Vir in foto: OŠ Cvetka Golarja

Povzel: Janez Porenta