Sedem delavnic za posamezne krajevne skupnosti v okviru projekta #NašaLoka je pod streho. Na njih je škofjeloški župan Tine Radinja predstavil namen uvedbe participativnega proračuna in pomen sodelovanja v projektu, direktor Socialne akademije Matej Cepin pa podrobnosti postopka.

Trenutno poteka faza zbiranja predlogov Ločank in Ločanov, ki si želijo še nekoliko izboljšati svoj kraj. Projektne predloge je treba oddati do petka, 5. marca 2021, do polnoči. Obrazec je preprost in ne vzame veliko časa, najti ga je možno TUKAJ. Izpolnjene in podpisane obrazce je treba poslati ali oddati na e-naslov nasaloka@skofjaloka.si ali v času uradnih ur na vložišču Občine Škofja Loka ali po pošti na naslov Občina Škofja Loka, Mestni trg 15, 4220 Škofja Loka. V tem primeru kot datum oddaje velja poštni žig.

Župan Tine Radinja pa vabi danes, v sredo, 3. februarja 2021, ob 18. uri na njegov uradni facebook kanal (TUKAJ), kjer bo še enkrat v živo na voljo za dodatna pojasnila in spodbudo. Pridružite se!

V nadaljevanju objavljam nekaj županovih misli ob projektu.

Za kakšen projekt gre?

»Projekt je za našo občino nov, je test, je poizkus v demokraciji sam zase. Naš prvi cilj je ponuditi priložnost vsakomur, da za svoj kraj (naselje, vas) predlaga, spromovira in nato sodeluje pri izvedbi projekta, kajti sam najbolje ve, kaj njegov kraj potrebuje. Enako pomemben drugi cilj pa je skozi projekt aktivirati čim več Ločank in Ločanov, starih in mladih, in jih vključiti v to, kar sicer delata krajevna skupnost in Občina. In s tem tudi dvignemo razumevanje, kaj vse je potrebno za en uspešno izveden projekt; kaj vse je treba postoriti, če želimo nekaj umestiti v prostor, financirati in naposled izvesti. Dvig zavesti o tem, kaj pravzaprav počnemo na Občini in kaj počnejo krajevne skupnosti, je za nas izjemno pomemben cilj.«

Kaj želijo s projektom?

»Skozi ta projekt želimo graditi povezano, demokratično, solidarno skupnost. Tudi v tem duhu smo se odločili, da za projekt #NašaLoka spustimo običajno volilno pravico z 18 na 16 let, da lahko tudi mlajši enakovredno predlagajo projekte in o njih tudi glasujejo. Projekt prinaša le orodje participativnega proračuna v našo občino. Izvajala se bo v letih 2021 in 2022, skupaj namenjamo 275.000 evrov za projekte v 11 krajevnih skupnostih, ki bodo imele na voljo enako denarja.«

Kakšen je postopek?

»Predloge za projekte lahko oblikuje in pošlje kdor koli, občanka ali občan za svojo krajevno skupnost povsem po svojih željah, toda skladno z objavljenimi merili, ki so pomembna zato, da so projekti enakopravno obravnavani, da niso ne preveliki ne premajhni. Skladnost projektov z merili bo preučila komisija za participativni proračun, v katero so članice in člane predlagale krajevne skupnosti. Vse predloge bo komisija zbrala in pregledala, občinska uprava bo preverila in ovrednotila finančno konstrukcijo in jih uvrstila na volilni seznam, ki ga boste prejeli domov. Enak seznam bo tudi na glasovnicah, 5. in 9. maja 2021 pa se bo glasovalo o vseh predlogih na sedežih krajevnih skupnosti.«

Kakšni bodo rezultati?

»Skozi projekt #NašaLoka si želim, da bomo dobili 30 do 40 izvedenih projektov, ki bodo izboljšali in polepšali našo občino, sočasno pa še od 30 do 50 občank in občanov, ki bodo motivirani za delo v lokalni skupnosti, ker bodo skozi to videli, da se nekaj premika. Zaveza mene kot župana in občinske uprave je, da se bodo vsi izglasovani projekti tudi izvedli. Tudi zato je tako pomembno upoštevanje pravil, saj projekt uporabimo za to, da izboljšamo svoj kraj in s tem tudi svet.«

Vir: #NašaLoka

Foto: FB Tine Radinja, župan občine Škofja Loka

Povzel: Janez Porenta