Tine Radinja je od včeraj popoldne, ko je potekala konstitutivna seja novega mandata škofjeloškega občinskega sveta, tudi uradno škofjeloški župan. Štiriletno obdobje na čelu občine je začel s slavnostno prisego in pozdravnim nagovorom, led je torej prebit, zdaj pa ga čaka obilica izzivov, pri katerih bo računal tudi na podporo občinskega sveta, v katerem bo poskusil – prvič doslej – delati brez koalicije. Tekmeca v drugem krogu županske tekme, mag. Roberta Straha, pa bo postavil za podžupana.

Danes objavljam prvi del pogovora z novim županom Tinetom Radinjo, drugega (o pomembnih izzivih in projektih v štiriletnem mandatu) pa bom objavil v četrtek, 27. decembra 2018, opoldne.

Tokratne volitve so bile, v obeh krogih, ene najbolj izenačenih doslej, odločalo je nekaj sto glasov, kar je malo. Kaj je, po vašem, naposled nagnilo tehtnico na vašo stran?

Nekaj sto glasov je res malo, razliko in odločilno prednost pa smo vzdrževali od začetka do konca kampanje. Moram pa se še stotič zahvaliti svoji ekipi, njenemu entuziazmu in prostovoljstvu, ki ga je vložila v to, da se je naše sporočilo slišalo. To delo je res prineslo rezultate in pokazalo, da lahko neka lista stoji tudi proti celi fronti strank, če ima dovolj zagrete prostovoljke in prostovoljce.

Bodiva povsem iskrena: ste pričakovali, da bo šlo tako na tesno? Ste pričakovali boljši, slabši rezultat? Ste pričakovali drugi krog?

Drugi krog sem absolutno pričakoval. Pozitivno me je presenetilo dobljeno število glasov v njem, bi si pa seveda želel malo manj stresen in tesen razplet.

Ne sme biti kompromisov pri osnovni infrastrukturi – ceste, voda, komunalna opremljenost, medmrežje morajo biti urejeni.

Včeraj se je prvič v mandatu sestal nov občinski svet. V njem je 16 svetnikov strank in list, ki so v drugem krogu podprle vašega protikandidata mag. Roberta Straha, in 12 takšnih, ki so – glasno ali tiho – podpirali vas. Vidite v tem kakšno težavo za vaše županovanje?

Kot župan ne. Delo v občinskem svetu pa je precej ločeno od dela župana, občinski svet se mora sam organizirati in konstituirati. Že ob slovesni prisegi in nagovoru sem najavil, da se bom opiral na pomoč enega podžupana, mojega protikandidata Roberta Straha, kar je – upam – le osnova tega, da bomo v občinskem svetu bolj in vsi sodelovali. Ponuditi nameravam dogovor o sodelovanju vsem strankam in listam v občinskem svetu in poskusiti, prvič v zgodovini, delati brez koalicije.

V kakšnem stanju ste dobili občino Škofja Loka?

V dobrem. Dosedanjemu županu se je treba zelo zahvaliti za opravljeno delo. Že doslej je bilo opazno timsko delo, v preteklem mandatu smo pripeljali v Škofjo Loko veliko sredstev in projektov. Tudi zato so volivci več kot večinsko glasovali za stranke in liste, ki smo že doslej sodelovale v ustvarjanju projektov v občini. So pa pred menoj in mojo ekipo veliki izzivi. Če želimo ohraniti in dvigniti kakovost življenja v občini, moramo povsem prestrukturirati črpanje sredstev, imeti znanje in ljudi, ki bodo znali tudi pod novimi pogoji privabiti sredstva za razvoj in uspešno zaključevati projekte. Doma pa se moramo osredotočiti na nekaj perečih izzivov, ki čakajo že dolgo časa.

Vsaka občina ima tudi kakšno stvar, na katero ni ponosna. Kaj je najbolj neugledno v Škofji Loki, kaj boste zagotovo spremenili, ne nujno prednostno, zagotovo pa v štiriletnem mandatu?

Zelo si želim veliko več pozornosti in sredstev nameniti skrbi za okolje, tako skrbi za ugled in urejenost mesta kot skrbi za okolico, ki nas obdaja, naravo, čisti zrak in čisto vodo.

Eden od očitkov na vaš račun, ki sem jih zasledil v predvolilni tekmi, je bil, da »dlje kot do Podlubnika ne boste videli«. Vaš odziv?

Vsak, kdor je prebral naš program, je lahko videl, koliko pozornosti in investicij je usmerjenih v podeželje. Tu ne sme biti kompromisov pri osnovni infrastrukturi – ceste, voda, komunalna opremljenost, medmrežje morajo biti urejeni, ne glede na to, kako uspešna in tudi bogata občina smo. In ne glede na to, kje živiš, osnovna infrastruktura ti pripada. Vedno boš seveda imel dlje do vrtca kot nekdo, ki živi v centru Loke, toda pri osnovnih dobrinah ne sme biti debate. Zato bo v prihodnjih štirih letih poudarek predvsem na komunalnem opremljanju, zdaj smo opremili tudi večje vasi v okolici Škofje Loke in jedro mesta, subvencije gredo malim čistilnim napravam in manjšim sistemom na podeželju, v Ševljah bomo v prihodnjih dveh letih zgradili prvega. Glede cest imamo še vedno po programu, ki je bil sprejet za vse krajevne skupnosti, načrt asfaltirati vse makadamske poti, ki vodijo do naseljenih hiš, počasi pa bo treba rekonstruirati že starejše. Največje investicije so za nekaj časa zaustavile investicije v rekonstrukcije, tu bo veliko dela. Zagotoviti moramo tudi brezskrbno oskrbo s pitno vodo prav vsem prebivalkam in prebivalcem.

Samo v mestnem jedru dosegamo prek 500 dogodkov letno, težko je torej reči, da ni dovolj.

Pri volitvah za občinski svet malo manj, pri županskih volitvah pa je letos prišlo do generacijske spremembe. Je Škofja Loka mladim prijazno mesto?

Vsekakor, s certifikatom »mladim prijazna občina« se ponašamo že tri leta. V proces njegove pridobitve smo šli zato, ker smo želeli preveriti natanko to: ali smo mladim prijazna občina. Na področju spodbujanja programov, subvencij in podobnega smo zelo prijazna, popraviti pa moramo dostopnost stanovanj za mlade, v tem kriteriju smo trenutno najslabši. Tu so zaveze za prihodnji mandat kar visoke. Treba je izkoristiti nove kanale, denimo Nacionalni stanovanjski sklad, še nikoli nismo šli v Škofji Loki v skupno investicijo, poskusiti je potrebno še druge oblike sodelovanja, npr. zadružništvo. Je pa ta certifikat eden bolj zahtevnih, saj ga moraš stalno obnavljati. Ko ga dobiš, se zavežeš, za koliko boš popravil vsakega od kazalnikov. Čez leto in pol imamo preverjanje, tako da se bo treba potruditi. Vaše vprašanje pa se je začelo s politično angažiranostjo mladih. Želel bi si še veliko več kandidatk in kandidatov, ki bi bili mlajši, saj mislim, da ni nobenih ovir za polno participacijo.

Je Škofja Loka tudi dovolj živahna občina, se v njej dovolj dogaja?

Seveda bi si vedno želel še več prireditev, toda zdaj jih je pa res veliko. Samo v mestnem jedru dosegamo prek 500 dogodkov letno, težko je torej reči, da ni dovolj. Še več je treba delati na centralizaciji informacij o dogodkih, ki bo pripomogla tudi k promociji, pa na razvrščanju dogodkov in njihovem pravilnem umeščanju glede na to, kakšne vsebine kam sodijo. Trg pod gradom je odlično prizorišče, tudi na Mestnem trgu je smiselno še naprej organizirati prireditve, pa na Cankarjevem trgu in drugod. Sedaj smo decembra in seveda je povsod vse polno.

Na področju spodbujanja programov, subvencij in podobnega smo mladim zelo prijazna občina, popraviti pa moramo dostopnost stanovanj za mlade, v tem kriteriju smo trenutno najslabši.

Kako bo županovanje vplivalo na vaše zasebno življenje, na družino in prosti čas?

Kot osebni izziv sem si postavil, da se stoodstotno posvetim mestu, Škofji Loki, ljudem, opravljanju te funkcije, ne zgolj službe. Da pa hkrati ne opravljam več služb naenkrat kot doslej. Kajti če imaš več služb hkrati, je razpršenost pozornosti velika in je usklajevanje težje. Še bolj pomembno pa se mi zdi usklajevanje družinskega življenja in nove pozicije. Doslej nam je šlo dobro, odlično, verjamem, da bo z nekaj razumevanja in drugačne organizacije dela tako tudi naprej.

Vaše praznične želje bralkam in bralcem portala?

Vsem občankam in občanom želim, da bi bilo leto 2019 zanje mirno, da bi v njem našli veliko osebnega zadovoljstva, v našem mestu pa stvari, ki jih res veselijo, navdušujejo. Vsem predvsem želim, da se počutimo del te skupnosti. Da tu v naši Loki polno ustvarjamo svoje življenje!

Foto: FB Tine Radinja in FB Prijatelji Loke

Avtor: Janez Porenta