Na širšem škofjeloškem območju tradicionalno dobro skrbijo za osebe s posebnimi potrebami in jih vključujejo v vsakdanje okolje. Projekt Vključevanje mladih s posebnimi potrebami v športne aktivnosti (VMPPŠA) pa vse to še dodatno nadgrajuje.

Projekt so zasnovali Zavod za šport Škofja Loka s partnerjema OŠ Jela Janežiča in Smučarskim klubom Alpetour. Za izvedbo projekta so pridobili sredstva za izvedbo od Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Dokaz, da so mladi s posebnimi potrebami (MSPP) lahko uspešni športniki, so tudi uspehi športnikov, saj sta se z zadnjega tekmovanja specialne olimpijade v Abu Dabiju dva športnika iz našega okolja vrnila s kar tremi odličji.

S projektom dvigujejo kakovost življenja za otroke, mlade kot tudi njihove starše. Ugotavljajo, da se mladi s posebnimi potrebami težje vključujejo v športne dejavnosti, šport pa je nedvomno odličen medij za povezovanje in vključevanje, s tem pa mladi zadovoljijo osnovne potrebe po stikih, sproščanju, gibanju, ustvarjanju in dvigujejo samopodobo.

V projektu spodbujajo sodelovanje različnih strok in vključujejo organizacije ter posameznike, ki podpirajo delo za vključevanje MSPP. V okviru tega bi radi razbili stereotipe o marginalnosti, omejenosti, izključevanju in vzpostavili trajnostni model vzpostavljanja korektnih odnosov, razumevanje različnosti in sobivanja.

Projekt iz več delov

Projekt Vključevanje mladih s posebnimi potrebami ima več delov. V prvem delu so opravili raziskavo o vključevanju MSPP v športne aktivnosti, ki jim je služila za načrtovanje nadaljnjih aktivnosti. Že v prvem delu so vključili učence in profesorje OŠ Jela Janežiča, ki so pripravili predlog za »zaščitno znamko« projekta. Med več predlogi za ime, ki naj bi ponazarjali in združevali besede smučanje, hribe, naravo, vztrajnost, športnost so učenci izbrali zloženo besedo SMOCARJI (smo carji – smučarji). Znak pa predstavlja podobo planinca in smučarja.

V drugem delu so se posvetili izobraževanju vaditeljev za vključevanje MSPP v športne aktivnosti iz različnih organizacij in klubov. Na poziv za vključitev v program za usposabljanje so se prijavili posamezniki, ki so si želeli pridobiti nova znanja s področja dela z MSPP. Štiridnevni program je bil zelo obsežen in je obsegal predavanja strokovnjakov, ki so udeležencem usposabljanja podali številna teoretična in praktična znanja s področja zakonodaje in jih seznanili s specifiko različnih skupin oseb s posebnimi potrebami. Zelo poučne so bile teme motoričnega razvoja, metodike,
didaktike, komunikacije, evalvacije in specifike učenja. Udeležencem je bila predstavljena t. i. inkluzija oseb z motnjami, ki teži k sprejemanju posebnosti vsakega posameznika in prilagajanje vzgojno-izobraževalnega dela vsakemu posamezniku.

Aktivnosti se ne zaključujejo

V tretjem delu so se osredotočili na praktični del izvedbe, v katerega vključujejo tudi MSPP. V okviru tega so izvedli planinski pohod, plezanje na plezalni steni in zimske aktivnosti s smučanjem. Med izvedbo aktivnosti so mentorji udeležencem izobraževanja predali praktična znanja. Planinski pohod in plezanje na plezalni steni so izpeljali v jesenskem času, smučanje pa v zimskem. MSPP so glede na njihove sposobnosti razdelili v tri skupine, ki so opravile vsaka primerno zahteven planinski pohod, vse pa so aktivnosti zaključile s plezanjem na plezalni steni in podelitvijo priznanj. Na enak način so v januarju izvedli tudi smučarski del. Udeleženci izobraževanja so po zaključenih akcijah prejeli certifikate, da so usposobljeni za delo z mladimi s posebnimi potrebami na področju športa.

V domala celoletnem izobraževanju so na Škofjeloškem pridobili mentorje iz različnih športnih društev in organizacij, ki bodo dodatno usposobljeni za delo z MSPP. S tem bodo v svoje športne aktivnosti in dejavnosti lahko vključevali tudi MSPP. Po koncu izvajanja projekta VMPPŠA se aktivnosti ne zaključujejo, saj bodo novo pridobljena znanja tvorno prispevala k boljšemu razumevanju in lažjemu vključevanju MSPP v športne aktivnosti, kar je tudi cilj inkluzije, ki jo že sprejemajo najbolj sodobne in razvite države.

Foto: Peter Pokorn ml.

Avtor: Janez Porenta