Župan Škofje Loke Tine Radinja in direktor Zdravstvenega doma Škofja Loka dr. Aleksander Stepanović, dr. med., spec. spl. med., svetujeta, da vsi krajanke in krajani upoštevamo navodila o novih ukrepih za zajezitev širjenja okužb s koronavirusom z zadnje seje Sveta za nacionalno varnost.

Velja prepoved prireditev v zaprtih prostorih z več kot 100 udeleženci. Inšpekcijska služba Ministrstva za zdravje vzpostavlja dežurno službo, ki bo 24 ur dnevno izdajala odločbe kršiteljem odredbe. V občini Škofja Loka velja priporočila, da se preloži vse prireditve v zaprtih prostorih. Vsi občanke in občani so naprošeni, naj do preklica dosledno upoštevajo odredbe in navodila, ki se tičejo javnega življenja. V primeru bolezni, kašlja, vročine naj ostanejo doma. Premisliti velja o nujnosti potovanj.

V primeru pojava simptomov vročine, kašlja in občutka pomanjkanja zraka naj občanke ali občani ne hodijo v zdravstveni dom, temveč naj pokličejo Nujno medicinsko pomoč Škofja Loka (04/502-00-70) ali izbranega osebnega zdravnika v rednem delovnem času. Dobili bodo natančne napotke, kako ravnati v tem primeru.

Zelo pomembno je konsistentno izvajanje preventive s higieno rok, kašlja in površin, ki se jih najpogosteje dotikamo doma, na delovnem mestu in pri uporabi storitev (trgovina, banka, bencinski servis …). O pomembnosti tega dodatno informirajte tudi otroke. Dodatne informacije so dostopne TUKAJ, obenem bodo vsa slovenska gospodinjstva prejela letak z navodili, kako preventivno delovati in se samozaščititi pred okužbo s koronavirusom.

ŠE NEKAJ NOVOSTI:

  • zaradi varovanja zdravja stanovalcev velja popolna prepoved obiskov v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka,
  • v Zdravstvenem domu Škofja Loka je vzpostavljen samo en vhod pri Ambulanti za nujno medicinsko pomoč, pri katerem se izvaja triaža. Vzpostavljena je začasna ambulanta pred ZD Škofja Loka za pregled potencialno obolelih,
  • v lekarnah se ves čas zadržuje večje število ljudi, med njimi največ kroničnih bolnic in bolnikov, ki s prvimi simptomi bolezni najprej pridejo v lekarno z namenom samozdravljenja. Zato je tveganje, da se v teh prostorih srečajo okuženi in vsi ostali bolniki, zelo veliko. Lekarniška zbornica Slovenije in NIJZ sta zaradi tega sprejela splošno priporočilo, da naj bolniki s simptomi respiratorne okužbe ne bi prihajali sami, ampak naj po zdravila pošljejo zdrave svojce ali druge zdrave osebe.

Foto: Zdravstvene ustanove

Avtor: Janez Porenta