V nekdanji vojašnici v Škofji Loki stoji obeležje v počastitev 30. obletnice slovenske samostojnosti, ki ga je zasnoval intermedijski umetnik, kipar in restavrator Tomaž Furlan, pri slavnostnem odkritju v počastitev jubileja Slovenije pa so sodelovali slavnostni govornik, vodja škofjeloškega odbora Policijskega veteranskega društva Sever Gorenjska Brane Virant, škofjeloški župan Tine Radinja, predstavnik Območnega združenja Veteranov vojne za Slovenijo Pavel Jereb in družina najmlajše žrtve osamosvojitvene vojne, 17-letnega domačina Mohorja Berganta, ki ga je smrtno ranil vojak Jugoslovanske ljudske armade.

Med vojno za osamosvojitev Slovenije so 28. junija 1991 enote 35. območnega štaba Teritorialne obrambe Škofja Loka, Postaje milice Škofja Loka in člani drugih organizacij v bojni akciji začasno zavzeli vojašnico JLA v Škofji Loki in iz skladišč odpeljali orožje in strelivo Teritorialne obrambe. Med napadom je vojak JLA smrtno ranil 17-letnega Mohorja Berganta. Njegova družina je skupaj z županom Tinetom Radinjo, osrednjim govornikom Branetom Virantom in Pavletom Jerebom odkrila obeležje.

Idejna zasnova spomenika je zgrajena na prvem in drugem zavzetju vojašnice, ki ju predstavljata dva monolitna naravna kamnita stebra. Dogodka povezuje oblika dveh dreves, ki se na sredini sklepata na poseben način. S Škofjo Loko se spomenik povezuje tudi v materialih, saj sta stebra izdelana iz domačega kamnitničana. Tako je občina dobila zgovorno obeležje, ki bo večna priča o dogodkih osamosvajanja naše države.

Prireditve se je kot častni gost udeležil tudi prvi slovenski predsednik Milan Kučan in obiskovalcem namenil nekaj besed. Kulturni program so sooblikovali Mestni pihalni orkester Škofja Loka pod dirigentsko taktirko Alojza Kompana, učenka petja Glasbene šole Škofja Loka Klara Koder ob klavirski spremljavi Katje Činč, univ. spec. mus. in pod mentorstvom Saške Kolarič, spec. Prireditev je povezoval Gašper Murn.

Vir: Občina Škofja Loka

Foto: Denys Shay

Povzel: Janez Porenta