Eden od športnih vrhuncev te zime v Sloveniji bo Pokal Vitranc, tradicionalna slovenska postaja moškega svetovnega pokala v alpskem smučanju, ki ga bo Kranjska Gora – žal brez občinstva – gostila v soboto, 13. marca, in nedeljo, 14. marca 2021. Navijanje bo potekalo nekoliko drugače, tudi v podporo mladim športnikom, ki so se znašli v stiski. Zaživela je namreč družbeno odgovorna akcija #VITRANCcares, katere osnovni namen je s pomočjo novega programa »Botrstvo v športu« pomagati nadarjenim mladim športnikom iz socialno ogroženih okolij in jim omogočiti boljše, konkurenčnejše treninge in tekmovanja z vrstnikov. Ambasadorja letošnje dobrodelne akcije sta nekdanja odlična smučarja in nosilca kolajn z največjih tekmovanj Urška Hrovat in Jure Franko. Virtualne dobrodelne vstopnice #VITRANCcares si je možno zagotoviti s poslanim sms-sporočilom in ključno besedo VITRANC5 na 1919. Ves izkupiček bo namenjen projektu »Botrstvo v športu«.

FOTO: FB Pokal Vitranc

Letos bo za najboljše smučarje sveta navijalo tudi rekordno število slovenskih estradnikov, ki so voščili Vitrancu za jubilejnih 60 let, kar lahko vidite v spodnjem posnetku, dodajam pa še njihove spomine na smučarske pripetljaje, ki jih ne bodo pozabili:

Lado Leskovar: »Sam sem, kot mnogi drugi, smučal brez prave opreme in užival v druženju in prekrasni naravi naše domovine.«

Vili Resnik: »Spomnim se, da sem smučanje oboževal že kot otrok. S prijatelji smo se z avtobusom vozili do smučišča in potem smučali od jutra do večera – tam smo bili, dokler niso zaprli progre, in vmes so se nam že vse premočene cunje posušile.«

Omar Naber: »Kombinezoni, sneg, sonce, smučke, sanke, sendviči in predvsem topel zimski čaj po aktivnosti. In potem skupaj s sošolci ogled Vitranca. Spomini, ki ne bodo zbledeli nikoli.«

Dejan Vunjak: »V osnovni šoli sem se udeležil šole deskanja. Medtem ko smo stali ob robu smučišča, je nekdo zelo močno priletel vame. Če ne bi imel čelade, ne vem, ali bi preživel. Od takrat brez čelade ne grem na smuči.«

Boštjan Gorenc – Pižama: »Moj največji smučarski dosežek je, da sem si izmislil naslov plošče Pesjansa za Pasji kartel, v katerem sta bila Matej Jovan in Jure Košir. V studiu sem igral pasjanso, pa je padla ideja.«

 

Ditka: »Ljubezen do zimskih športov sem gotovo prevzela od moje mame Jelke, ki je v mlajših letih trenirala smučarski tek. Njen oče, moj dedek, pa je v tem športu prejel nemalo priznanj in se kar dvakrat udeležil olimpijskih iger. Tako kot se s smučkami rada spustim po snežni strmini, si z veseljem ogledam tudi kakšno smučarsko tekmo, še posebej v živo, to mi je pravo doživetje.«

Uroš Kuzman: »V učilnici za geografijo smo imeli televizor. Enkrat smo si med odmorom naštimali prenos iz Kranjske Gore. Ko je v razred stopil učitelj, je bila na progi številka 12, Jure Košir pa je imel številko 13. Učitelj je privolil, da lahko pogledamo njegov nastop, vendar pa je nekaj sekund za tem tekmovalec s številko 12 padel. Tekmo so prekinili za skoraj pol ure. Tako da smo na koncu imeli samo 15 minut pouka.«

Ana Maria Mitič: »Dlje od biti navijačica Tombe la Bombe sicer nisem prišla, močno pa računam na to, da bom skupaj z otrokom začela smučati, ko se bo tudi sam odločil postaviti na bele strmine. Glede na to, da imam prav smučarsko postavo, komaj čakam, da vsebine za epizode MamaMaria dopolnim še s tem zimskim športom.«

Luka Sešek: »Vitranc 2018 – ogromno ljudi, najlepša kulisa, sonček, glasno navijanje, potem nastop v VIP šotoru, kjer smo si oder delili z zmagovalcem Marcelom Hirscherjem, prevoz do prizorišča z novimi audiji … Noro. Snežena pravljica, ki je oživela. Čim prej spet!«

Samuel Lucas: »Čeprav kot Primorec nisem prav velik ‘fan’ snega (raje imam morje), sem že nastopil na nekaj večjih smučarskih prireditvah: v Schladmingu leta 2013, kjer je naša izvrstna smučarska legenda Tina Maze osvojila po zlatu v superveleslalomu in srebru v veleslalomu še tretje odličje, s čimer je dokončno postala najuspešnejša slovenska smučarka vseh časov. Na začetku glasbene kariere leta 1992 sem nastopil tudi na ‘after zabavi’ v Kitzbühlu, kjer sem osebno spoznal meni takrat še ne prav znanega voznika formule 1 Michaela Schumacherja. Zelo rad sem nastopal po klubih na smučiščih v Avstriji, Italiji in doma … Ljudje, ki pridejo čez dan smučat, se znajo v večernih urah tudi zelo dobro zabavati.«

Lucas Braathen na Pokalu Loka leta 2016. FOTO: Peter Pokorn ml.

Kako je z Vitrancem povezan Pokal Loka?

V preteklosti pa sta s pokalom Vitranc dobro sodelovala tudi loški SK Alpetour in Pokal Loka. Kako? Odgovoriti mi je pomagal Peter Pokorn ml., za vse informacije se mu lepo zahvaljujem.

Zmagovalci Pokala Loka – najboljši domači in tuji tekmovalec – so doslej že več let dobivali priložnost na Vitrancu nastopiti v vlogi predtekmovalcev in tako doživeti občutek tekmovanja na progi za svetovni pokal. Leta 2018 je bil med predtekmovalci tudi obetavni smučar SK Alpetour Martin Križaj.

Pokal Loka je sicer nekakšna pripravnica ali celo »valilnica« za preizkušnje svetovnega pokala. Med nekdanjimi zmagovalci velja izpostaviti Norvežana Lucasa Braathna, zmagovalca slaloma na Pokalu Loka leta 2016, ki je v tej sezoni prvič zmagal v svetovnem pokalu na veleslalomu v Söldnu.

Sicer je trenutno med svetovno elito kar nekaj imen, ki so v preteklosti zmagovala na Pokalu Loka: Petra Vlhova, Alice Robinson, zmagovalka veleslaloma na Pokalu Loka leta 2012 Katharina Liensberger, Meta Hrovat

»Letos s Pokalom Vitranc žal ne sodelujemo, saj še vedno ne vemo, kako bo s Pokalom Loka. Na izvedbo smo sicer pripravljeni kot vselej doslej. Bele snežne planjave so pripravljene, čakamo pa na zeleno luč,« je pojasnil Peter Pokorn ml.

Vir in foto: Agencija Gig in Peter Pokorn ml.

Povzel: Janez Porenta