Občina Škofja Loka je prek natečaja pridobila idejno zasnovo za novo knjižnico v prostorih nekdanje Name v Škofji Loki. Naslednji korak bo priprava projektne dokumentacije, je na včerajšnji novinarski konferenci ob razstavi idejnih rešitev v Mali galeriji Občine Škofja Loka pojasnil župan Tine Radinja, ki upa, da bi lahko v letu dni objavili razpis za izvajalca del.

Kot je poročala STA, je župan ponovno opozoril na prostorsko stisko, s katero se knjižnica srečuje že dolgo. »Nova knjižnica pa je potrebna tudi zaradi sprememb tega, kaj danes knjižnica pravzaprav predstavlja v prostoru, kako pomembni so njeni programi in prireditve,« je pojasnil Radinja. Knjižnica bo imela v preurejenem objektu bivše Name skoraj trikrat več prostora kot doslej, saj bo objekt skoraj v celoti namenjen knjižnici, le del pritličja tudi nekaterim drugim dejavnostim.

K pripravi idejnih zaslon je Občina povabila 6 izvajalcev, od katerih je pričakovala rešitve za statično, energetsko in oblikovno sanacijo projekta, v katerem bi bil tudi prostor za kavarno s čitalnico ter razstavni in prireditveni prostor. Odzvalo se je 5 arhitekturnih birojev, strokovna komisija pa je za najboljšo izbrala idejno zasnovo ljubljanske Void arhitekture. Po mnenju komisije so bili elementi zmagovalne rešitve jasen koncept zasnove, drznost oblikovanja in premišljena obravnava celote.

Po besedah vodje biroja Primoža Žitnika so zasnovali fleksibilno, odprto in dostopno knjižnico, ki bo odgovarjala tudi nadaljnjim spremembam na tem področju. Obstoječi trgovski paviljon so v idejni zasnovi preoblikovali v novo tipologijo sodobne splošne knjižnice, v nizek prehoden paviljon, odprt na vse štiri strani, ki vzpostavlja serijo javnih prostorov in jih poveže z notranjostjo in popelje prek vseh etaž objekta do strešne terase z razgledom na silhueto mesta. Nova knjižnica tako postane ena od pomembnih javnih vsebin vzdolž osrednje mestne osi, ki povezuje zgodovinske prostore in inštitucije mesta, je STA povzela pojasnilo snovalcev.

Tudi direktor Knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka mag. Matjaž Eržen je z zasnovo zadovoljen in prepričan, da so glede na razvoj knjižničarske stroke prišli do najboljše rešitve. Po njegovem takšna knjižnica ne bi bila le najboljša knjižnica v Sloveniji ta hip, temveč bi z manjšimi prilagoditvami lahko uspešno sledila tudi prihodnjim trendom. Enako kot Radinja si tudi Eržen želi čim prejšnje realizacije projekta, s čimer bo Škofja Loka dobila sodobno knjižnico, ki ji bo v ponos.

Župan pa še izpostavlja, da gre za enega osrednjih objektov v mestu z izjemno lokacijo na osrednji stični točki, ki potrebuje izjemne arhitekturne rešitve. Verjame, da bo z modernimi pristopi knjižnica postala novo kulturno središče mesta. Po njegovih napovedih se bo zdaj začelo projektiranje in pridobivanje izvedbene dokumentacije. Občina bo za projekt, ocenjen na okoli 5 milijonov evrov, skušala pridobiti evropska in državna sredstva. Radinja si želi, da bi imeli izbranega izvajalca do konca prihodnjega leta in bi nato lahko stekla približno leto dni trajajoča gradnja, je še poročala STA.

Vse do petka, 25. novembra 2022, pa bo v Mali galeriji (v vhodni avli v pritličju Občine Škofja Loka na Mestnem trgu) v času uradnih ur na ogled razstava natečajnih rešitev za novo knjižnico, med katerimi je tudi izbrana natečajna rešitev. Na ogled so postavljeni plakati za vse prispele natečajne rešitve, nagrajene rešitve in izbrano rešitev ter tudi ostalo natečajno gradivo. Občina Škofja Loka želi tako kot investitor širši javnosti predstaviti prispele natečajne rešitve za projekt »Celostne sanacije objekta ‘bivša Nama’ za potrebe ureditve Knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka«.

Vir: STA

Foto: Občina Škofja Loka

Povzel: Janez Porenta