Slovenska tiskovna agencija (STA) je včeraj v rubriki »#EUface« predstavila štiri nekdanje dijake Srednje šole za lesarstvo v Šolskem centru Škofja Loka, stare od 19 do 21 let, ki so se v četrtem letniku lotili podjetniškega projekta, s katerim so v kratkem času poželi ogromen uspeh. Lebdeči lonček za rože, imenovan »Teglc«, je kljub inovativni zasnovi preproste oblike, fantje pa poudarjajo, da sta del njihove zgodbe tudi spoštovanje slovenskega lesa in želja po dvigu dodane vrednosti lesenih izdelkov.

Celoten prispevek STA si lahko preberete TUKAJ.

Luka Oblak, Luka Rogelj, Luka Čelik in David Košnik so v projekt vstopili z idejo, da bi izdelovali unikatne in inovativne ročno izdelane izdelke iz lesa, ki bi jih na koncu tudi prodali. Sprva so imeli v mislih običajne lončke za rože, a so kmalu prišli na idejo o lebdečih lončkih. Ena od možnosti za njihovo izdelavo je uporaba elektromagneta, ki pa zahteva električno napajanje, uporaba je zato zahtevnejša, vpliva pa tudi na estetski vidik izdelka. Po opravljenih raziskavah so ugotovili, da lahko izdelki s pomočjo magnetov lebdijo v zraku tudi brez električnega napajanja.

Pri prodaji teglcev so bili zelo uspešni, pridobljeni denar pa vložili v nadaljnji razvoj. Tako so izdelali še prototip lebdeče sklede, primerne denimo za bonbone, in hitro ugotovili, da ima tudi ta izdelek velik potencial. Izdelke ponujajo tudi kot poslovna darila. V ta namen so izdelali enostavnejšo in cenejšo obliko, na katero po želji vgravirajo tudi prototip podjetja. Čeprav gre za premijska in posledično nekoliko dražja poslovna darila od običajnih, so z odzivom kupcev zadovoljni, piše STA.

Fantje trenutno poslujejo prek mizarskega podjetja Košnikovega očeta. V prihodnje jim bo v pomoč tudi spletna trgovina, ki jo trenutno pripravljajo. Naslednji cilj je prodaja v tujino, najprej v evropske države. Ekipa ima znanje in izkušnje tudi s področja marketinga, fantje se sami ukvarjajo tudi s fotografiranjem in oblikovanjem fotografij ter s snemanjem in montažo videovsebin. Sami so oblikovali tudi spletno stran. Ves les za proizvodnjo teglcev dobijo pri lokalnih kmetih, kar se jim zdi ključno, saj se velikega potenciala slovenskega lesa premalo zavedamo.

Za teglc fantje sicer niso mogli pridobiti patentne zaščite, ker magnetna levitacija oziroma lebdenje stvari s pomočjo magnetov ni nekaj novega. So pa prav na podlagi nasveta Urada RS za intelektualno lastnino oblikovali lastno blagovno znamko, brez katere danes ne bi bili tako prepoznavni. Spomladi so se predstavili tudi na državnem tekmovanju dijaških podjetij in v skupni razvrstitvi zmagali in prejeli naziv »slovensko dijaško podjetje leta 2018«. Slovenijo so nato zastopali na evropskem tekmovanju v Beogradu in se tudi tam odlično odrezali.

»Posebna zahvala gre našemu mentorju Petru Kurniku, ki nas podpira že od začetka. Brez njega ne bi bili, kjer smo sedaj,« se zavedajo mladi podjetniki, ki jim seveda iskreno čestitam in želim še veliko dobrih idej in uspešno prihodnost!

Video: STA

Foto: Teglc

Avtor: Janez Porenta