Iz Občine Škofja Loka so sporočili, da so danes, ob mednarodnem dnevu boja proti otroškemu raku, na pobudo Društva Junaki 3. nadstropja z lučjo v zlato barvo odeli Kapucinski most.

Zlata pentlja

Mednarodni dan boja proti otroškemu raku je svetovna kampanja ozaveščanja o raku v otroštvu in mladosti, ki ga je pred dvema desetletjema ustanovila organizacija International Childhood Cancer Day, ki se zavzema za napredno zdravljenje in oskrbo ter spodbuja k večjemu razumevanju težav, s katerimi se srečujejo družine otrok in mladostnikov v času zdravljenja in po njem. Simbol boja proti otroškemu raku je zlata pentlja.

Junaki 3. nadstropja

Društvo »Junaki 3. nadstropja«, ki so ga ustanovili starši otrok z rakom, zato 15. februarja pripravlja vseslovensko akcijo ozaveščanja o raku pri otrocih. K sodelovanju je povabilo vse slovenske občine in druge lastnike, da na ta dan objekte po vsej državi osvetlijo z zlato ali rumeno barvo in tako izkažejo podporo junakinjam in junakom. Danes smo torej vsi povabljeni, da si pripnemo zlato pentljo in tako pripomoremo k ozaveščenosti. Naj danes Slovenija zasije v zlati barvi!

Jabolko navdiha

Spomnimo: minuli petek je slovenski predsednik Borut Pahor vročil priznanje jabolko navdiha »junakom 3. nadstropja«, ki so ustanovili Inštitut Zlata pentljica za ozaveščanje o raku pri otrocih in navdihovanje s svojo izjemno močjo. Pobudnika za ustanovitev Inštituta sta bila Valerija in Ivo Čarman, tudi prva prejemnika naziva »Naj osebnost Škofje Loke« (letošnje glasovanje se bo začelo v ponedeljek).

Inštitut Zlata pentljica

V utemeljitvi priznanja je med drugim zapisano, da je Inštitut Zlata pentljica na pobudo mladostnikov in otrok nastal iz neformalne skupine »Gold Ribbon Slovenija« ter v enem letu, brez finančne pomoči, le z iskrenim zanosom in odločnostjo, očaral vso Slovenijo. »Samo v septembru, mednarodnem mesecu ozaveščanja o otroškem raku, so priredili ali sodelovali na 23 dogodkih,« je zapisano v utemeljitvi.

Iz utemeljitve

»Javno in brez zadržkov govorijo o bolezni, zdravljenju in težavah, zaradi katerih so umaknjeni, včasih celo izločeni iz družbe. Da bi pomagali sebi in drug drugemu, so se morali naučiti vsega – od javnega nastopanja do medsebojnega spoštovanja, spodbujanja, razumevanja. Tako vzpostavljajo varno okolje, v katerem so vsi enako pomembni. Svoj prosti čas namenjajo bolnim otrokom in mladostnikom. Drug drugemu so v nenadomestljivo oporo, saj jih povezuje enaka preizkušnja, o kateri se lahko med seboj iskreno pogovorijo.«

Pogum in jeklena volja

S pogumom in jekleno voljo so, še piše v utemeljitvi, v navdih in pomoč staršem, ki jih bolezen otroka hudo prizadene in potre, pomagajo jim lažje sprejeti preizkušnje, skozi katere morajo skupaj. Starši opažajo, da je aktivna vloga ozaveščanja o raku pri otrocih mnogim otrokom in mladostnikom pomagala pri oblikovanju samopodobe in pridobivanju samozavesti, kar je zelo pomembno, saj so zaradi zdravljenja dlje izolirani od vrstnikov in normalnega življenja.

Glas neslišanih

»Otroci in mladostniki Inštituta so tako navdihujoči, ker so se sami odločili postati glas vseh, ki se jih ne sliši in vidi – glas tistih, ki tega ne zmorejo sami. Srčno vez ohranjajo z mlajšimi junaki, ki se pogosto znajdejo v naročju starejših, ki so doživeli podobno izkušnjo in jih zato lažje spodbujajo, naj gredo po njihovi poti, ko bodo na to pripravljeni,« je tudi zapisano v utemeljitvi.

Spremeniti svet na bolje

Ob koncu pa še: »Junaki 3. nadstropja se zavedajo svojega poslanstva: hrabro so preživeli hudo bolezen in s to izkušnjo želijo svet spremeniti na bolje, otrokom in mladostnikom pomagajo bolezen razumeti in jih opogumljajo s srčnostjo, odločnostjo in iskrenostjo. Za takšen navdih življenja si zaslužijo naše iskreno spoštovanje, neomajno podporo in hvaležnost.«

Vir: Občina Škofja Loka in Urad predsednika RS

Foto: Junaki 3. nadstropja

Povzel: Janez Porenta