V Banki Slovenije so za letos načrtovali izdajo treh serij priložnostnih kovancev, v dveh primerih zbirateljskih in v enem spominskih kovancev. Prvi zbirateljski kovanci bodo v prodajo in obtok dani že jutri, v sredo, 12. maja 2021, in sicer ob 300. obletnici Škofjeloškega pasijona. Kupiti jih bo mogoče pri blagajniškem okencu Banke Slovenije, v izbranih poslovalnicah Deželne banke Slovenije in v družbi Moro & Kunst, in sicer ob upoštevanju epidemioloških razmer in z njimi povezanih ukrepov in priporočil.

Avtor likovne rešitve je Matej Štanta

Osrednji motiv zbirateljskih kovancev ob 300. obletnici Škofjeloškega pasijona je križ, katerega stičišče premic predstavlja center dogajanja, ulice Škofje Loke. Okoli križa na sprednji strani tri lomljene črte ne predstavljajo le avditorija, temveč tudi trnovo krono. Vsako od 13 oglišč krone predstavlja eno sliko Škofjeloškega pasijona. Avtor likovne rešitve kovancev je Matej Štanta.

Količine in prodajne cene kovancev

Na voljo bodo naslednje količine in prodajne cene zbirateljskih kovancev: 500 zlatnikov po prodajni ceni 440 evrov, 1000 srebrnikov po prodajni ceni 50 evrov, 40.000 dvokovinskih kovancev navadnega kovanja po prodajni ceni 3 evre, 750 dvokovinskih kovancev v tehniki visokega sijaja, pakirano samostojno v plastičnih kapsulah po prodajni ceni 17 evrov.

Jeseni predvidoma še dve seriji

V Banki Slovenije pojasnjujejo, da so zbirateljski kovanci zakonito plačilno sredstvo le na območju Republike Slovenije, spominski kovanci pa v vseh državah evrskega območja po njihovi nominalni vrednosti. Predvidoma jeseni bosta izšli še dve seriji priložnostnih kovancev: zbirateljski kovanci ob 30. obletnici državnosti in spominski kovanec ob 200. obletnici ustanovitve Deželnega muzeja za Kranjsko, prvega muzeja na Slovenskem. O tem bodo v Banki Slovenije javnost pravočasno obvestili.

Kaj sploh so priložnostni kovanci?

Kaj sploh so priložnostni kovanci? Izdajo se ob dogodkih, pomembnih za državo ali mednarodno skupnost. Delijo se na spominske in zbirateljske kovance. Spominski kovanci so enaki tečajnim kovancem za 2 evra, le da je na nacionalni strani motiv, ki zaznamuje dogodek. Z njimi lahko plačujemo v vseh državah, članicah evrskega območja. Zbirateljski kovanci pa so izdelani iz zlata, srebra ali drugih kovin in se povsem razlikujejo od tečajnih. Z njimi lahko po nominalni vrednosti plačujemo le v Sloveniji.

Vir in foto: Banka Slovenije

Povzel: Janez Porenta