Odličen dokaz, da lahko tudi lokalni podjetniki veliko prispevajo k še boljši in prijaznejši Škofji Loki!

Danes dopoldne sta namreč v prostorih Vrtca Kamnitnik koordinator akcije Blaž Podobnik v imenu Sklada vrtca (in kot predsednik sveta staršev) in Tomaž Pipp v imenu donatorja, široko uveljavljenega škofjeloškega podjetja Čili Pipp, simbolično predala donacijo, Zupanov stol, ravnateljici Vrtca Škofja Loka Janji Bogataj.

Kaj je Zupanov stol?

Zupanov stol za otroke z motnjami v razvoju je popolnoma nastavljiv in funkcionalno prilagojen stolček, ki omogoča pravilno sedenje in preprečuje nastajanje sekundarnih deformacij pri gibalno oviranih otrocih. Stol je v celoti izdelan iz lesa, le s kovinskimi spojnimi elementi, z oblazinjenim sedežem in hrbtiščem ter trakovi za fiksacijo. Ime je dobil po njegovem avtorju Janezu Zupanu. V vrtcih, ki imajo razvojni oddelek, je Zupanov stolček prej praksa kot izjema.

»Zupanov stolček je prilagojen stol za otroke s posebnimi potrebami, pri katerem se da nastaviti domala vsak parameter oziroma področje, ki lahko otroka podpre – v hrbtenici, sedalu ali nožnem delu, tudi nastavke pri ročajih. Res se lahko oblikuje po meri otroka, je nepogrešljiv pripomoček, ki ga sicer starši dobijo, ampak je zelo pomembno tudi, da ga imajo doma. Če je otrok deležen enakovredne obravnave doma in v vrtcu, lahko pričakujemo uspeh,« je poudarila ravnateljica Janja Bogataj.

Z leve proti desni: Janja Bogataj, Tomaž Pipp, Blaž Podobnik in Kristina Kovačič

Veseli in hvaležni

Obenem ni skrivala hvaležnosti in veselja nad novo veliko pridobitvijo, kajti vsi pripomočki v razvojnem oddelku so zelo dragi. »Iti moramo skozi določene protokole in predpise, da lahko pridemo do njih. Če imamo dva razvojna oddelka, je naša naloga tudi nuditi maksimalno podporo in pomoč tem otrokom, ki potrebujejo mnogo več kot otroci v rednih oddelkih. Te velike pridobitve smo zelo veseli tudi zato, ker ostane tukaj, v oddelku, in ga ne bo treba nikamor naprej oddajati. Tudi ko bodo prihajale prihodnje generacije otrok, bo ta stolček uporaben in bo del našega skupnega inventarja.«

Kako je sploh prišlo do pobude za nakup Zupanovega stola? Kot je pojasnil Blaž Podobnik, je naloga Sklada vrtca pomagati vrtcu pri nakupu opreme, ki ni upravičen strošek s strani občine, vrtca ali zavarovalnice. »Največji težava je bila, ker je zaradi epidemije odpadel novoletni bazar, ki je bil vsa leta naš glavni vir dohodka. Padla je ideja, da bi se obrnili na podjetnike, ker staršev nismo želeli vključevati, saj so imeli – glede na stanje – že dovolj lastnih problemov. Enostavno smo šli malo po imeniku in malo po spominu, kontaktirali loška podjetja, ali bi bila pripravljena donirati. In potem je prišel odgovor Čili Pippa, da je to pripravljen podpreti. Vse za dober namen. Tako smo narejeni, da smo se kot narod, ko je treba pomagati, že večkrat izkazali,« je razložil Podobnik.

Cena: 780 evrov

Zupanov stolček stane okrog 780 evrov, toda Tomaž Pipp se je, ne prvič, odzval brez najmanjšega zadržka: »Če bo potrebno, lahko doniram za še en stol. Najmanjši problem. Za tako stvar nam res ni težava donirati. Sicer pa že kar nekaj časa sodelujeva z gospo ravnateljico pri pomoči otrokom s posebnimi potrebami.« Ravnateljica prikima, da Tomaž Pipp že več let pomaga razvojnemu oddelku: »Otrokom je že večkrat pomagal, da so se lahko odpeljali na izlet, ker to pomeni kar precejšen zalogaj: da se ti otroci nekam premaknejo, mora biti tudi ustrezno vozilo, ki ima posebne sedeže, in tudi voznika, ki razume denimo epileptične napade. Imeli so terapijo s kužkom, jahanje, bazen, terapijo v vodi. Gospod Pipp je res edini v prvi vrsti z zvezdico, že minula leta se je izkazal kot izjemen podpornik, doniral je skoraj 1000 evrov letno, to niso majhna sredstva.«

Tomaž Pipp se z donacijami ne izpostavlja rad: »Tudi iz svojega žepa rad dam, zase in za svojo družino imam dovolj, ne potrebujemo veliko, s sabo ne bom ničesar nesel. Ljudje pa potrebujejo, sploh otroci in njihovi starši.« Pa je lokalno podjetniško okolje tovrstnim projektom naklonjeno? »Še vedno premalo. Razmišljam, da bi kot podjetnik začel spodbujati tudi druge podjetnike, jih zbuditi in z mojimi gestami pokazati, kaj se da narediti. In dobro se z dobrim vrača, v to verjamem.«

V načrtu dvižna posteljica

Pa tovrstne pridobitve v resnici vplivajo na razvoj otrok, ki jih uporabljajo? »Seveda, to je osnova, da se sploh lahko deluje v otrokovo optimalno korist. Ti pripomočki so nujno potrebni za delo. Sodelujemo z Razvojno ambulanto Škofja Loka, k nam enkrat tedensko hodijo logopedinja, delovna terapevtka, nevrofizioterapevtka. Tudi one pri terapijah potrebujejo te pripomočke, ker transport iz zdravstvenega doma do vrtca ni možen, uporabljajo tudi lastna prevozna sredstva, tako da je dobro in nujno potrebno, da imamo te pripomočke stalno v vrtcu,« odgovarja svetovalna delavka v vrtcu Kristina Kovačič.

In katere so prihodnje predvidene investicije v razvojnih oddelkih Vrtca Škofja Loka? »V tem trenutku imamo v mislih dvižno posteljico, ker imamo tudi otroke, ki imajo veliko težavo v gibalnem razvoju, da jim vsaj nekako približamo, da vidijo človeka tudi v drugačnem položaju, ne le s talne površine. Ta posteljica bi otrokom zagotovo omogočala, da bi se lahko pogovarjali bolj na višini obraza, pa tudi lažjo komunikacijo z ostalimi otroki, drugačno možnost hranjenja, navsezadnje pa je to tudi skrb za strokovne delavke, ki bodo to delo opravljale 40 let, da se jim prihrani težave s hrbtenico,« odgovarja ravnateljica Janja Bogataj.

In dodaja: »Res sem vesela, da sta oba razvojna oddelka polna, pa ne zato, ker je toliko otrok, temveč bolj, ker ti otroci, ki potrebujejo posebno podporo, jo tudi najdejo v naši sredini. Zagotovo pa z vsakim novim otrokom k nam prihajajo tudi novi izzivi in vsak otrok znotraj razvojnega oddelka potrebuje svoje pripomočke. Nekaj si jih že lahko podelimo, toda tu gre za tako različne specifike primanjkljajev v pozornosti in koncentraciji ali v telesnem razvoju, da iščemo najbolj optimalne prilagoditve, da pomagamo tem otrokom.«

Besedilo in foto: Janez Porenta