V Škofji Loki je kulturna dediščina izjemno bogata, zelo pomemben je Kamniti (Kapucinski) most prek Selške Sore, zgrajen v sredini 14. stoletja kot masivna enoločna kamnita konstrukcija. Je najstarejši kamniti most v Sloveniji in izjemen primer srednjeveškega graditeljstva in konstruiranja mostov ter prepoznavna mestna ikona.

Kamniti most prenavljajo fazno, ravno zdaj – novembra – se zaključuje čiščenje, restavriranje in konserviranje obočnih (kamnitih) delov ločne konstrukcije. Za sanacijo je Občina Škofja Loka pridobila sredstva na razpisu Ministrstva za kulturo.

Projekt obnove mostu, za katerega je bil izdelan konservatorsko-restavratorski program, vključuje celovito obnovo mostu po posameznih sklopih. V prvi polovici leta so obnovili betonski hodnik za pešce in kovano ograjo.

V drugi polovici leta so izvedli čiščenje, restavriranje in konserviranje obočnih (kamnitih) delov ločne konstrukcije, ki vključuje čiščenje in fugiranje kamnitih elementov ter čiščenje in restavriranje konzolne betonske konstrukcije, ki nosi hodnik za pešce.

Ta čas potekajo le še fina zaključna dela, namestitev nove bronaste replike skulpture oziroma kipa Janeza Nepomuka in odstranitev gradbenega odra. Celotna vrednost obnove mostu znaša 115.815 evrov. Občina Škofja Loka pa je z Ministrstva za kulturo prejela tudi 56.749,14 evra namenskih sredstev za obnovo nepremične kulturne dediščine, so še sporočili z Občine Škofja Loka.

Vir in foto: Občina Škofja Loka

Povzel: Janez Porenta